СТАРТУВАВ ПРОЦЕС ПІДГОТОВКИ ДО ВИПЛАТИ РАЗОВОЇ ГРОШОВОЇ ДОПОМОГИ ДО ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
За якою процедурою цьогоріч буде здійснюватися разова грошова виплата, передбачена Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань»? Відповідь на це питання можна знайти в урядовій постанові № 1396 від 27 грудня 2023 року.
Процес підготовки до виплати разової грошової допомоги стартував. Другий рік поспіль кошти будуть виплачувати у серпні – до Дня Незалежності України. Технології впроваджені, категорії одержувачів та розміри виплат визначені, зразки заяв сформовані, кошти передбачені.
Основна задача нині – комунікаційна робота, результатом якої повинно стати донесення до кожного одержувача фінансової підтримки з боку держави інформації про те, яким категоріям допомога надійде автоматично, а яким слід звернутися до уповноважених установ і подати відповідні заяви.
Як і минулого року, всіх отримувачів разової грошової виплати до Дня Незалежності України умовно можна поділити на декілька груп. Процедура одержання допомоги буде безпосередньо залежати від приналежності особи до тієї чи іншої групи.
До першої групи належать всі пенсіонери, тому разову виплату вони одержать автоматично, разом із серпневою пенсією. Як свідчить практика, при цьому важлива наявність у пенсійній справі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус.
До другої групи відносять одержувачів грошової виплати, які наразі проходять службу. Зокрема, військовослужбовці, поліцейські, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ а також Державної кримінально-виконавчої служби, служби судової охорони. Інформацію про цих осіб за встановленою формою надають до Пенсійного фонду військові формування, підприємства, установи, організації силових міністерств і відомств. Це виключає необхідність особистих звернень.
Подати заявку на одержання допомоги зобов’язані й установи виконання покарань і слідчі ізолятори, якщо на даний час у цих установах перебувають люди, що мають право на одержання зазначеної грошової виплати.
Інформація щодо осіб (за категоріями), які мають право на отримання разової грошової допомоги, крім пенсіонерів (зразок додається, додаток 1) може бути подана до сервісних центрів органів Пенсійного фонду України і через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України(https://portal.pfu.gov.ua/).
Для забезпечення своєчасності фінансування разової грошової виплати інформація повинна бути направлена до 1 серпня 2024 року!
Після опрацювання заповнених заявок на грошову допомогу Пенсійний фонд України профінансує кошти на не бюджетні рахунки зазначених установ.
Третя група одержувачів разової грошової допомоги – це особи, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду і на службі в силових міністерствах і відомствах, але мають право на одержання разової грошової виплати. Ці люди повинні подати заяву, до якої додаються паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, посвідчення, яке підтверджує певний статус особи, і довідку з банку про відкриття рахунку. При цьому важливо, щоб були зазначені реквізити банківського рахунку з переліку уповноважених банків, визначених Міністерством фінансів України, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ. Перелік уповноважених банків - за посиланням https://mof.gov.ua/uk/upovnovazheni-banki-shhodo-obslugovuvannja-zarplatnih-proektiv.
Куди подають заяви особи, які мають право на разову грошову виплату і які не є пенсіонерами та/або не перебувають на службі? Вони повинні звернутися до сервісних центрів Пенсійного фонду України, де їм нададуть бланк заяви для заповнення.
Розміри виплат у нинішньому році залишилися незмінними – від 450 грн до 3 100 грн. Вони визначені в рішенні Уряду від 2 квітня 2024 року «Про встановлення розмірів разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, у 2024 році». Зокрема, кошти отримають такі категорії осіб:
1. Особи з інвалідністю внаслідок війни ( I групи — 3100 грн; II групи — 2900 грн; III групи — 2700 грн).
2. Учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції гідності (1000 грн).
3. Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (3100 грн).
4. Члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, а також дружини (чоловіки) померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни і учасників бойових дій (650 грн).
5. Учасники війни та колишні в’язні концтаборів, особи, яких було насильно вивезено на примусові роботи (450 грн).
Головне управління Пенсійного фонду
України в Полтавській області