Вірусний гепатит А (ВГА) - хвороба брудних рук.
В країні зафіксовані спалахи хвороби на гепатит А. Вірусний гепатит А - типова гостра кишкова інфекція, джерелом збудника якої є хвора людина, переважно в початковому періоді захворювання.
Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять хворі з субклінічною і безжовтяничною формами хвороби. Максимальна заразність припадає на початковий період.
Зараження відбувається за допомогою фекально-орального механізму, який реалізується водним (основний), харчовим і контактно-побутовим шляхом. Можлива передача вірусу парентеральним шляхом через кров, взяту у донора наприкінці інкубаційного періоду гепатиту А чи кров ін’єкційних споживачів наркотичних речовин.
Сприйнятливість до ВГА висока. Найчастіше хворіють діти віком від 5 до 14 років і молоді особи до 30 років. До груп підвищеного ризику відносять різні організовані колективи: будинки-інтернати, школи, військові частини, тощо. Особи віком після 30 років на вірусний гепатит А хворіють рідко.
Для запобігання розповсюдження захворювання потрібно госпіталізувати хворого, в його помешканні провести відповідні профілактичні заходи. За особами, які спілкувались з хворим, встановити медичний нагляд.
При вірусному гепатиті А чітко виявляють сезонність і періодичні підйоми захворюваності через кожні 8-12 років і більше. Періодичність для кожного регіону різна. Після перенесеної хвороби залишається стійкий, можливо довічний імунітет. При безсимптомних формах формується менш стійкий імунітет ніж при клінічно виражених.
Хвороба ВГА тісно пов'язана з порушенням правил особистої гігієни. На відміну від гепатиту В і С інфікування гепатитом А не призводить до розвитку хронічної хвороби печінки і рідко призводить до смертельного результату, але вона може послабити здоров'я.
Симптоми гепатиту А можуть бути як легкими, так і важкими. Вони можуть включати підвищену температуру, нездужання, потемніння сечі і жовтяницю (пожовтіння шкіри і очних білків).
Достатні запаси безпечної питної води та належна утилізація стічних вод на рівні громад в поєднанні з дотриманням особистої гігієни сприяють обмеженню розповсюдження ВГА.
ГЕПАТИТ А: ЯК ПЕРЕДАЄТЬСЯ, СИМПТОМИ ТА ПРОФІЛАКТИКА
Гепатит А — це спричинене вірусом гепатиту А захворювання, що вражає печінку. Його також називають хворобою Боткіна.
Вірус гепатиту А передається:
- внаслідок вживання забруднених харчових продуктів або питної води, що можуть містити фекалії інфікованих людей;
- через брудні руки при недотриманні особистої гігієни;
- при прямому контакті з інфікованою людиною, у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;
- деякі види сексуальних стосунків
Вірус гепатиту А зберігається:
- у воді від 3 до 10 місяців,
- у випорожненнях - до 30 діб,
- у сухому середовищі за кімнатної температури - протягом тижня.
Вірус гепатиту А гине через 5 хв кип’ятіння.
Інкубаційний період вірусного гепатиту А (період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів.
Серед найпоширеніших симптомів:
|
|
|
|
|
|
|
|
Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
Профілактика гепатиту А
Інфікуванню гепатитом А можна легко запобігти, якщо дотримуватися правил особистої гігієни
- мийте руки з милом і теплою водою щонайменше протягом 20 секунд, це особливо важливо перед приготуванням їжі та після відвідування туалету.
- вживайте лише кип’ячену або бутильовану воду;
- не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання;
- добре мийте овочі, фрукти, ягоди зелень перед уживанням
Для профілактики інфікування вірусного гепатиту А існує безпечна та ефективна вакцина. Вона є рекомендованою, тобто не включеною до Національного календаря щеплень. Придбати її можна в аптеках.кщо ви помітили симптоми захворювання, одразу звертайтеся до сімейного лікаря!