День Української Державності

Дата: 28.07.2023 08:55

Сьогодні, 28 липня, Україна вдруге відзначає День української державності  у пам’ять про святого рівноапостольного князя Володимира та на знак вшанування Дня хрещення Київської Русі — України.

Менше ніж за рік до повномасштабного вторгнення Росії президент України Володимир Зеленський започаткував традицію відзначення Дня української державності. Він підписав відповідний указ на Майдані Незалежності у 30-ту річницю Незалежності України, 24 серпня 2021-го.

Документ втілив у життя ідею відзначати нове свято щороку 28 липня — у День Хрещення Київської Русі-України. Досі саме в цей день Україна вшановувала одного з перших своїх державотворців — святого рівноапостольного Володимира Великого, князя Київського.

В президентському указі Зеленського зазначено, що історія української державності сягає своїм корінням «часів заснування міста Києва та розквіту держави за часів князя Київського Володимира Великого». Саме він, прийнявши у 988 році християнство, «засвідчив цивілізаційний вибір Київської Русі».

Спадкоємцями Київської держави тих часів Україна вважає:

• Галицько-Волинське князівство;
  • Українську козацьку державу;
  • Українську Народну Республіку;
  • Західноукраїнську Народну Республіку;
  • Українську Державу;
  • Карпатську Україну;
  • сучасну незалежну Україну.

В указі також зазначено, що День української державності Україна святкує, керуючись Актом проголошення незалежності від 24 серпня 1991 року, який був схвалений 1 грудня 1991 року всенародним голосуванням.

У цей день українське суспільство також вшановує пам’ять та засвідчує повагу до діяльності «видатних представників національної еліти та борців за державність і незалежність України», серед яких Тарас Шевченко, Микола Костомаров, Володимир Антонович, Михайло Драгоманов, Іван Франко, Леся Українка, Михайло Грушевський та інші.

День Української Державності запроваджений на утвердження спадкоємності понад тисячолітньої історії українського державотворення, а також для протидії російській дезінформації та історичним фейкам про буцімто єдність походження українського та російського народів.

Вже наступного року це свято відзначатимуть 15 липня.