Американський білий метелик

Дата: 03.09.2020 09:03

Мабуть, кожен бачив ці нещасні дерева та кущі, що гусениці американського білого метелика перетворили на суцільні кокони павутини. Так, це ще один карантинний регульований організм,  який зареєстрований у нашому районі.  Якщо вчасно не допомогти рослині, окупованій цим шкідником, вона загине.

Американський білий метелик (АБМ, лат. Назва – Hyphantria cunea Drury) належить до багатоїдних шкідників та має статус карантинного.
Не вибагливий до рослин, а тому в цілому пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур.

Зокрема, найбільше шкідник паразитує на клені американському, шовковиці,  бузині, волоському горісі, вишні, сливі, яблуні та інших плодових культурах.
Шкідник формує на листках та гіллі типові павутинні гнізда: спочатку павутиною обплутують 1-2 листки, по мірі розвитку та браку їжі всередині гнізда – павутиною обплутуються все нові і нові листки. Аж поки гусінь не об`їсть все листя. Це призводить до загального ослаблення рослин, зниження врожайності у плодових до 20%.

Як боротись?

Для боротьби із американським білим метеликом варто вживати як профілактичні, так і хімічні заходи:

• нищення листя, на якому метелик відклав яйця, або гнізда з гусеницями які щойно відродилися і тримаються купи. Вирахувати такі «інкубатори» дуже просто, листочки   темніють і скручуються;
  • обрізання і спалювання  гілок дерев з кублами;
  •  прибирання території від рослинних решток, які варто надалі спалити, очищення стовбурів дерев від відмерлої кори, побілка  та обкопування  пристовбурові зони;
  • для ліквідації вогнищ АБМ обробляють плодові сади і лісосмуги інсектицидами дозволеними до використання в Україні;
  • у населених пунктах для знищення гусениць рекомендують застосовувати біологічні препарати — Актофіт, Бітоксибацилін.

Радимо оглянути свої плодові та декоративні дерева, чи немає там шкідника. Так ви зможете вчасно їх захистити від гусениць американського білого метелика та зупинити його поширення. На території населених пунктів буває досить багато покинутих обійсть і садів, які ніхто не доглядає, які сприяють інтенсивному поширенню метелика. Бо одне незнищене гніздо карантинного шкідника дасть тисячі таких гнізд у наступному році.

Державний фітосанітарний інспектор

Ірина ЛУЦЕНКО